اخبار مجارستان

خط اعتباری هشتاد و پنج میلیون یورویی بین بانکهای ایران و مجارستان

اخبار مجارستان : در جلسه بانکهای ایران و مجارستان در بوداپست، مقرر شد تا اگزیم بانک مجار، خط اعتباری هشتاد و پنج میلیون یورویی در اختیار بانک توسعه صادرات ایران برای ارتقا حجم همکاری های اقتصادی قرار دهد.یورو

به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، نشست مدیران عامل و نمایندگان بانک های مجارستان و بانک های مرکزی، سینا، بانک شهر و بانک توسعه صادرات ایران با حضور «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان به منظور شناسایی راههای برقراری روابط بانکی در بوداپست برگزار شد.

وزیر اقتصاد ایران در این نشست اعلام کرد: رسیدن به حجم همکاری های اقتصادی گذشته و افزایش ان مستلزم داشتن روابط فیمابین بانکی بانک های دو کشور است و مقرر شد یادداشت تفاهم همکاری های نظارتی بین بانکهای مرکزی دو کشور امضا شود.

همچنین اگزیم بانک مجارستان خط اعتباری هشتاد و پنج میلیون یورویی در اختیار بانک توسعه صادرات ایران برای ارتقا حجم همکاری های اقتصادی قرار داد.

[divider scroll_text=”بالا”]

قراردادهایی بین بانک‌های بزرگ ایران و مجارستان

اخبار مجارستان : ژولت شمین، اظهار داشت: ما در نظر داریم با توسعه ارتباطات خود با ایران زمینه ساز افزایش روابط ایران و اتحادیه اروپا باشیم.

وی همچنین به افزایش همکاری ایران و مجارستان در حوزه انرژی هسته‌ای اشاره کرد

معاون نخست وزیر مجارستان در ادامه با اشاره به اینکه توسعه روابط بانک‌های ایران و مجارستان نیز در دستور کار است، اضافه کرد: در این زمینه نیز در آینده‌ای نزدیک قراردادهایی بین بانک‌های مطرح و بزرگ هر دو کشور منعقد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حارض نیز قرارداد تولید ۶۰۰ دستگاه اتوبوس با حمایت مالی

بانک مجارستانی با ارزش ۸۵ میلیون یورو بین کشور ایران و مجارستان منعقد شده است، تصریح کرد: همچنین قرار است در هفته آینده در نشستی مشترک با رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران برنامه‌های کاری دیگری را نیز بررسی و به مرحله اجرا برسانیم.

شهر «دبرسمن» برای خواهر خواندگی با اصفهان پیشنهاد می‌شود

شمین در ادامه با اشاره به انعقاد قرار داد خواهر خواندگی اصفهان با یکی از شهرهای مجارستان که توسط استاندار اصفهان پیشنهاد شد نیز ابراز داشت: این پیشنهاد با توجه به پیشینه تاریخی و جایگاهی که اصفهان در جهان دارد برای ما حکم دستورالعمل را دارد و در این زمینه ما شهر «دبرسن» که پیشینه تاریخی مشابه اصفهان را دارد در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم.

وی در ادامه به جایگاه فرهنگی ایران اشاره کرد و گفت: در این راستا باید یادآور شوم که فرهنگ سفیر هر کشور است و از این رو همه مسئولان مجارستان برای مسئولان کشور ایران و به ویژه رئیس جمهور وقت ارزش زیادی را قائل هستند و توسعه ارتباطات ایران با کشورهای خارجی در این دوره را می‌توان گامی موثر در راستای ارتقاء جایگاه این کشور تلقی کرد.

معاون نخست وزیر مجارستان با تاکید بر اینکه مسئولان مجارستان هر گونه قرارداد برای تحکیم روابط ایران و مجارستان را امضا می‌کنند، ابراز داشت: در این راستا باید یاد آور شوم که مسئولان مجارستان مشتاق سفر رئیس جمهور ایران به مجارستان هستند.

مدیرعامل بزرگ‌ترین بانک مجارستان ایرانی است

وی در ادامه با اشاره به اینکه قبیله‌ای به نام یاس‌ها از کشور ایران و از شهر یزد به مجارستان کوچ کرده و در حال حاضر نیز در این کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، افزود: در این راستا می‌توان گفت که رئیس بزرگ‌ترین بانک مجارستان از قوم یاس‌ها و ایرانی‌الاصل است.

شمین همچنین به تحصیل بیش از یک هزار و ۴۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مجارستان اشاره کرد و بیان داشت: یادآور می‌شوم که تاکنون نیز چهار هزار دانشجوی ایران از دانشگاه های مجارستان فارغ التحصیل شده‌اند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری در ایران نیز ابراز داشت: در این بین می‌توان به چشمه‌های آب معدنی ایران اشاره کرد که خواص زیادی دارد و جایگاه خوبی برای جذب گردشگران در کنار دیگر ظرفیت‌ها است.

[divider scroll_text=”بالا”]

هزار و 100 دانشجوی ایرانی مشغول تحصیل در مجارستان

اخبار مجارستان : نخست وزیر مجارستان از تحصیل هزار و 100 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مجارستان و 4 هزار فارغ‌التحصیل در رشته پزشکی خبر داد.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در اولین نشست مشترک بیماری‌های عفونی در حاملگی و زنان در خصوص علت حضور خود در ایران گفت: بیش از سهم جمعیتی ما در جهان ما دانشمندان زیادی ارائه داده‌ایم به همین دلیل به نژاد خود افتخار می‌کنیم وقتی خدماتی به زبان فارسی به مجارستان آمد ما احساس کردیم که این بخشی از خود ماست. ما افتخار می‌کنیم برای بهره‌برداری از مجسمه سملوایز و ابوعلی سینا به ایران آمده‌ایم‌.
وی در خصوص  تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در مجارستان گفت: این دو مجسمه فقط یک نماد نیستند بلکه نماینده همکاری ایران و مجارستان است هزار و 100 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مجارستان در حال تحصیل در رشته پزشکی هستند و حدود 4 هزار دانشجوی پزشکی از دانشگا‌ه‌های مجارستان فارغ‌التحصیل شدند با برنامه‌های مشترکی که بین ایران و مجارستان صورت گرفته است قصد داریم صد بورسیه به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مجارستان بدهیم‌.
وی افزود: موضوعی که خیلی حائز اهمیت است این است که بعد از کتاب انجیل دومین کتابی که بیشترین انتشار را در کشور مجارستان داشته است کتاب قانون ابن سینا بوده است. این کتاب در اروپا برای پزشکان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.
وی در ادامه گفت: حدود 170 سال پیش پزشکی مجارستانی به وین آمد که تفکر انقلابی داشت و سعی کرد بر اساس دانش و تجربه خود علت تب زمان زایمان و راه جلوگیری از آن را کشف کند تا بتواند مرگ و میر مادران در هنگام زایمان را کاهش دهد‌. وی شستشوی دست را پیشنهاد داد که توانست 32 درصد از فوت مادران بکاهد. این فرد یک زندگی تلخی داشت که نتایج کار او پس از فوت وی در دنیا پذیرفته شد.
[divider scroll_text=”بالا”]

دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجارستان راه‌اندازی می‌شود

اخبار مجارستان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از راه‌اندازی شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور مجارستان خبر داد.

علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در حاشیه اختتامیه نشست مشترک بیماری‌های عفونی در حاملگی و زنان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دعوت از نخست‌وزیر کشور مجارستان در مراسم امروز به دنبال فعالیت همکاران ما و تماس آنها با دانشگاه‌های مجارستان حاصل شده است.
وی با بیان اینکه سمولوایز برای نخستین در دنیا کشف کرد که شستن دستها و رعایت استفاده از مواد ضدعفونی کننده حین عمل جراحی سبب کاهش مرگ و میر بیماران می‌شود افزود: پس از مرگ وی یافته آن در علم پزشکی مورد استفاده قرار گرفت و دانشگاهی در مجارستان به نام سمولوایز راه‌اندازی شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران سردیس سمولوایز و ابن‌سینا صبح امروز با حضور نخست‌وزیر مجارستان و وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران پرده‌برداری شد.
جعفریان در ادامه به موضوع صادرات دانشجو اشاره کرد و گفت: در 20 سال گذشته این مسئله کاهش یافته است ولی هنوز صادرات دانشجو به خارج از کشور وجود دارد به طوری که بیش از هزار دانشجوی پزشکی در مجارستان داریم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تلاش می‌کنیم دانشجویان زیادی را در دانشگاه‌های خود جذب کنیم و بر همین اساس در حال حاضر 300 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند.
جعفریان از راه‌اندازی شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور مجارستان خبر داد و اعلام کرد: تلاش‌ها در این زمینه در حال انجام بوده است و در واقع راه‌اندازی شعب دانشگاه‌ها در خارج از کشور ورود ما به عرصه بین‌المللی است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: راه‌اندازی شعب دانشگاه‌ها در خارج از کشور کار سختی است و نیاز به انجام مقدمات دارد.
[divider scroll_text=”بالا”]

گسترش استفاده از پول دیجیتالی در مجارستان

اخبار مجارستان : به نقل از یورو نیوز ،استفاده از «بیت کوین»، پول دیجیتالی یا مجازی در مجارستان در حال گسترش است. در ای

ن کشور مسافران تاکسی می توانند کرایه خود را با این پول مجازی پرداخت کنند. شرکت «کوی ن پی» با راه اندازی یک اپلیکیشن به همین نام پرداخت پول با بیت کوین را میسر کرده است.

آندرآش لووی، مدیر کمپانی کوین پی گفت: «اگر افراد صاحب بیت کوین می توانستند با استفاده از خدمات شرکت ما از این پول استفاده کنند به رشد تجارت آنها کمک می کرد و از طرف دیگر به کسانی هم که احتیاج داشتند کمک می شد.»

در زمان پرداخت راننده با ارئه یک کد به مشتری که قابلیت اسکن شدن دارد انتقال پول به حساب خود را ممکن می سازد.

رییس شرکت تاکسیرانی بوداپست می گوید: «برای نوآوری باید از هر فرصتی استفاده کرد. اگر هر یک از این نوآوری ها به موفقیت برسد می توانیم بگوییم که ما در خط اول قرار داشتیم.»

آندرآ هایاگوش، گفت: «در بوداپست تعدادی خودپردازهای بیت کوین وجود دارد. عده ای به این سیستم پرداخت انتقاد وارد کرده اند و آن را با بازار سیاه مرتبط می دانند. اما تعداد کسانی که این سیستم را یک نوآوری به حساب نمی آوردند کم است.»

[divider scroll_text=”بالا”]

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست و رئیس بانک مرکزی مجارستان در نشستی بر لزوم برقراری عملیات بانکی بین دو کشور که در جهت تقویت همکاری های دوجانبه است تاکید کردند.

ماتلوچی رئیس بانک مرکزی مجارستان در ملاقات با محمدرضا مرشدزاده ضمن تبریک نتایج موفقیت‌آمیز مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5 و لغو تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که این اقدامات باعث افزایش همکاری‌های بانکی مجارستان و ایران گردد.

وی افزود: در جلساتی که به زودی با مدیران بانک‌های مجاری برگزار خواهیم کرد در خصوص چگونگی توسعه همکاری‌های بانکی با ایران بحث و تبادل نظر کرده و راه‌های گسترش همکاری‌ها را بین دو کشور بررسی می‌کنیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان نیز در این ملاقات با اشاره به مشکلات انتقال پول دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان گفت: انتظار داریم در اسرع وقت مشکل انتقال پول دانشجویان ایرانی رفع گردد.

مرشدزاده همچنین با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر مجارستان به ایران به همراه پنج وزیر کابینه که در طی آن ده موافقتنامه و یادداشت تفاهم بین دو کشور به امضا رسید، افزود: بی‌شک بدون ایجاد ارتباط و عملیات بانکی میان دو کشور نمی‌توان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری برنامه‌ریزی کرد.

سفیر کشورمان در ادامه این دیدار اظهار داشت: با لغو تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران، تجار و بازرگانان و بانکداران کشورهای اروپایی و غیر اروپایی راهی ایران شده و به نظر می‌رسد که با شرایط جدید، زمینه تحرک فعالیت‌های اقتصادی و بانکی میان ایران و مجارستان بیش از گذشته فراهم شده که باید از این فرصت استفاده کرد.

 

[divider scroll_text=”بالا”]

اخبار و رویدادهای مجارستان

5/5 - (3 امتیاز)